Szkoła Podstawowa nr 35

Szkoła w Zabrzu-Kończycach

W latach 1929-1934 trwała budowa nowego gmachu szkoły projektu architekta z Katowic Tadeusza Michejdy. Powstała z inicjatywy naczelnika gminy Konrada Sitki, jako „Pomnik Polskości” na ówczesnych terenach pogranicza. 20 listopada 1936 roku miało miejsce poświęcenie szkoły. Od tego czasu pełniła i nadal pełni funkcję placówki oświatowej, a także stanowi miejsce rozwoju kultury.
Tu rozpoczęło swą edukację wielu wspaniałych ludzi między innymi: prof. Florian Śmieja (iberysta, redaktor czasopism emigracyjnych, tłumacz literatury), Norbert Paprotny (malarz), Kazimierz Szołtysek (grafik i malarz), Marian Oslislo (rektor ASP w Katowicach), Małgorzata Mańka-Szulik (pedagog, wieloletnia dyrektor tej szkoły, obecnie Prezydent Miasta Zabrze).
Obecnie szkoła jest nowoczesnym, rozwijającym się Zespołem Szkół nr 18.

Aktualności
Projekty
mLegitymacja