MFR W ZABRZU

________________________________

27 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RYSOWANIA

termin festiwalu to 24 maja 2024
temat: FlLMOWE ZABRZE
miejsce: MOSiR Zabrze, ul. J. Matejki 6

Tegorocznym hasłem przewodnim 27. Międzynarodowego Festiwalu Rysownia w Zabrzu jest FILMOWE ZABRZE.

Śląska kinematografia obfituje w zapadające w pamięć kadry prezentujące nietuzinkowych bohaterów, których życiorysy kreślą scenariusze filmów. To ekranizacje wynikające z wnikliwej obserwacji szeroko rozumianego życia, które tworzą ludzie, zdarzenia i emocje. Pisarzem i scenarzystą obdarzonym niesamowitym zmysłem obserwacji i wyjątkowym darem ubierania rzeczywistości w słowa był Marek Hłasko, którego szczera twórczość była głosem powojennego pokolenia. Pisarz dostrzegając nawet najmniejsze pragnienia bohaterów swoich powieści budował wokół nich narracje. 14 stycznia 2024 r. przypadła 90 rocznica urodzin Marka Hłaski, którego dramatyczny życiorys był szeroko komentowany, a twórczość doceniana nie tylko w Polsce ale i na świecie. Hłasko to przykład artysty samouka, któremu pisanie nie przychodziło z łatwością. Pisarz z olbrzymią determinacją i pracą zapełniał kolejne strony swoich opowiadań, w których banalne tematy i motywy nasycał egzystencjalnymi treściami, tworząc ponadczasowe, uniwersalne dzieła.

Zabrze jest jednym ze śląskich miast, które dostarczyło inspiracji architektonicznych, biograficznych oraz fantastycznych do takich filmów jak Piłkarski poker, Sól ziemi czarnej, Skazany na bluesa, 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Brigitte Bardotte Cudowna, Co słonko widziało czy Bogowie. Na ekranie szklanych odbiorników można zobaczyć miejsca doskonale znane mieszkańcom jak stadion Górnika Zabrze przy ul. Roosevelta, Dom Muzyki i Tańca, CK Wiatrak czy Areszt Śledczy. Przestrzeń, w której co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu czyli Hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji również została zarejestrowana na taśmie filmowej Macieja Kawulskiego w filmie Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa. Ta bliskość miejsc oraz obecność i znajomość biografii bohaterów filmowych takich jak Zbigniew Religa, Jan Banaś czy Ryszard Riedel sprawia, że pamięć o mieście, ludziach którzy je tworzyli i tworzą jest wciąż żywa i inspirująca. Dlatego też postanowiliśmy na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu zaprosić 10 muzę i wraz z nią na żywo tworzyć rysunkowe kadry filmowe, w których pojawią się bohaterowie zabrzańskich ekranizacji.

 

 

 

 

 

WERNISAŻ WYSTAWY 26. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU RYSOWANIA W ZABRZU26. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RYSOWANIA
Wystawa podsumowująca Festiwal

 

15 września w Galerii MOK o godzinie 11.00 odbędzie się wernisaż wystawy prac powstałych podczas 26. Międzynarodowego Festiwalu Rysowania połączony
z wręczeniem nagród i katalogów z reprodukcjami prac laureatów. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i gratulujemy zwycięzcom!

Organizatorami Festiwalu są Liceum Sztuk Plastycznych przy Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

26 edycja Międzynarodowego Festiwalu Rysowania w Zabrzu zbiegła się z setnymi urodzinami wybitnego polskiego rysownika, malarza, twórcy ikon Jerzego Nowosielskiego, którego dorobek artystyczny stał się inspiracją dla uczestników wydarzenia. Twórczość artysty, dla niego samego, była nieustannym balansowaniem pomiędzy sacrum, a profanum w poszukiwaniu mistycyzmu w życiu codziennym. Podążając śladami mistrza uczestnicy festiwalu wkroczyli
w świat „Ikon” inspirowanych tradycją, historią oraz kulturą, którą przybliżyli im ucharakteryzowani modele z zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół średnich.
Jak co roku Festiwal odbył się na największej hali sportowej Zabrza w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6.

Każdy Międzynarodowy Festiwal Rysowania to „Święto Rysunku”, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych na Śląsku. Festiwal ma charakter otwartego konkursu rysowania, w którym biorą udział dzieci, młodzież i dorośli. Zadaniem uczestników podzielonych na osiem kategorii wiekowych, każdorazowo jest wykonanie rysunku postaci ludzkiej z natury w dowolnej technice rysunkowej, na wybranym przez uczestnika podobraziu i formacie.

Festiwal dla uczestników jest niepowtarzalną okazją skonfrontowania własnych umiejętności i spontanicznej wypowiedzi twórczej, która tworzy wyjątkową atmosferę wydarzenia. Prace festiwalowe są oceniane przez jurorów – nauczycieli akademickich katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. W tej edycji spośród złożonych do konkursu 615 prac Jury przyznało nagrodę główną – Grand Prix oraz pierwszą, drugą i trzecią nagrodę w kategoriach szóstej, siódmej i ósmej,
a w pozostałych wyróżnienia.
Zwieńczeniem Festiwalu jest wystawa prac w Galerii MOK w Zabrzu.

Wstęp wolny.

Wystawa czynna do 20 października br.

Godziny otwarcia Galerii MOK we wrześniu*:

Poniedziałek: 7.00-15.00

Wtorek: 7.00 – 19.30

Środa: 7.00 – 15.00

Czwartek: 7.00 – 17.00

Piątek: 7.00 – 19.30

 

* Godziny otwarcia Galerii MOK w kolejnych miesiącach mogą ulec zmianie.

WYNIKI!

Wyniki wraz z protokołem opublikujemy 5 czerwca po zakończeniu obrad JURY.

________________________________

26. Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu

termin festiwalu to 2 czerwca 2023!
godziny: 10.00-15.00
temat: Ikony
miejsce: MOSiR Zabrze, ul. J. Matejki 6
bilety: Bilet wstępu na Festiwal można nabyć w kasie MOSiR bezpośrednio przed imprezą w cenie 10 zł.

(wstęp wolny dla uczniów szkół specjalnych, osób niepełnosprawnych i wychowanków domów dziecka)

26. MFR

Międzynarodowy Festiwal Rysowania to otwarty konkurs rysowania z natury, w którym uczestniczą osoby od lat 2 do lat 100.  W każdej edycji festiwalu udział brało około tysiąca osób, a były i takie edycje, w których liczba uczestników wynosiła tysiąc dwieście. Festiwal odbywa się w największej hali sportowej Zabrza w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6. 

Zadaniem uczestników podzielonych na osiem kategorii wiekowych jest wykonanie rysunku postaci ludzkiej z natury  w dowolnej technice rysunkowej, na wybranym przez uczestnika podobraziu  i formacie. Rysującym pozują ucharakteryzowani tematycznie modele z zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół. Pracy twórczej uczestników  festiwalu towarzyszy grana na żywo muzyka.

Każda edycja festiwalu ma swój temat np. „Teatr”, „Europa – nasz wspólny dom”, „Śląsk węglem rysowany”, „95 lat Zabrza”, „100 odcieni Zabrza”. W bieżącym roku tematem przewodnim 26 Międzynarodowego Festiwalu Rysowania są „Ikony”. Rok 2023 jest rokiem setnych urodzin wybitnego malarza, rysownika i scenografa, mistrza współczesnych ikon Jerzego Nowosielskiego, dla którego twórczość to nieustanne balansowanie pomiędzy sacrum a profanum w poszukiwaniu mistycyzmu w życiu codziennym. Podążając śladami mistrza zachęcamy uczestników festiwalu do wyrysowania swoich ikon inspirowanych tradycją, historią oraz kulturą.

Chęć skonfrontowania własnych umiejętności, indywidualnej ekspresji z innymi uczestnikami festiwalu, spontaniczność wypowiedzi, użycie bogatych środków plastycznego wyrazu, kreacja i indywidualny styl sprawiają, że atmosfera tego artystycznego spotkania jest niepowtarzalna, a rysunki, które tu powstają są niezwykłe.

Prace festiwalowe są oceniane przez jurorów – rektora  i nauczycieli akademickich katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury przyznaje nagrodę główną – Grand Prix oraz pierwsze, drugie, trzecie nagrody w każdej kategorii wiekowej, a także wyróżnienia. 

Jesienią odbywa się  wernisaż wystawy prac powstałych na festiwalu, podczas którego następuje wręczenie nagród. Prezentowana wystawa świadczy o wysokim poziomie i różnorodności rysunków.  

Każdy Międzynarodowy Festiwal Rysowania to „Święto Rysunku”, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych na Śląsku. Potwierdzaniem tego jest cytat Prezydent miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki – Szulik: „Zabrze na ten dzień staje się światową stolicą rysunku”.

 

Kategorie wiekowe uczestników festiwalu:

1. kategoria – bez ograniczeń – szkoły specjalne,
2. kategoria – od 3 do 6 lat – przedszkola,
3. kategoria – szkoły podstawowe kl. I-IV,
4. kategoria –  szkoły podstawowe kl. V-VIII,
5. kategoria –  szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne,
6. kategoria – szkoły plastyczne,
7. kategoria – od 20 do 25 lat – szkoły wyższe,
8. kategoria – od 26 do 100 lat

Przepisy dotyczące prac

  • Konkurs polega na wykonaniu rysunkowego studium postaci ludzkiej z natury. 
  • Praca musi zostać wykonana dowolną techniką rysunkową, na dowolnym podobraziu (karton, papier lub inne) o formacie nieprzekraczającym B1(100×70).
  • Prace wykonane węglem należy zabezpieczyć fiksatywą.
  • Ze względu na nawierzchnię w obiekcie wprowadza się zakaz używania farb i tuszu.
  • Autorzy pracują indywidualnie.
  • Prace uczestników  Festiwalu nie mogą w żadnej swojej części stanowić plagiatu, być kopią lub fragmentem jakichkolwiek innej pracy. Nie mogą być to także prace, które były publikowane
    w mediach lub brały udział w innych konkursach.
  • Każda oddana praca powinna zawierać (zapisane na odwrocie dużymi literami) następujące dane: imię i nazwisko autora, wiek, nazwę, adres i telefon szkoły lub placówki.
  • Zgłoszenie udziału do festiwalu jest jednoznaczne z akceptacją na przetwarzanie danych osobowych uczestników konkursu (imię, nazwisko, wiek, szkoła) w celu organizacji i właściwego przebiegu wydarzenia oraz archiwizacji koniecznych dokumentów dot. festiwalu.
  • Organizator zastrzega sobie prawo do dyskwalifikowania prac niespełniających wymienionych wyżej wymogów. 

 

REGULAMIN FESTIWALU

PL

Regulamin_26_MFR_2023_pdf

Regulamin_26_MFR_2023_doc

EN

Regulations_of_the_26_IDF_2023_pdf

Regulations_of_the_26_IDF_2023_doc